6412B831-6369-46C8-B623-89E6D96DE62D

Erkan POLAT

Ben bahçeliyi son dönemlerde bu kadar neşeli görmedim.neden mi bir bakalım isterseniz !

Önceden söylemekte bir sakınca görmüyorum, MHP AKP den daha tehlikelidir. Çünkü MHP nin ideolojik yeri yirminci yüz yılın devşirilmiş faşizmdir. Siyasi gücünü ve tabanını hep milliyetçi kışkırtmalardan ve dolduruşlardan alır. Kitleleri çok çabuk manüpüle edebilecek mentalitesi kitlelerin ulus kimliklerinde ve milliyetçiliğinde saklıdır. Var oluşunu tümüyle oradan alır.

AKP ise ideolojik ve siyasi gücünü her ne kadar da olsa islamdan aldığını idda etsede, islamın yorumu ve sosyolojik ilişkisi, liderin karizmatik ilişkisiyle ya son bulur yada semada bir hoş seda olarak kalır. Özellikle Türk islam tezinide yedeğine katmış bir MHP hem ideolojik olarak hemde kimlik bazında, kimlik arayışı içinde olan kimliksiz göçebe toplumlarda daha güçlü ilişkilerini rahatlıkla geliştirir.

Topraklarından ve öz kimliklerinden uzaklaştırılmış yada uzaklaşmış kişiliklerini kaybetmiş her etnik kimlik, yeniden şekillenen ve efsane, benzeri tezlerle sentezleyecek her türden yeni akımın en azılı savunucusu yapar. Çünkü bir kaç kuşak yalnızlığında iç güdüsel korunmacılığı yükselmiştir. İslam ideolojisinin, ister egemen, ister küresel güçler tarafından olsun IŞİD vari son savruluşları, kitlelerin yeni kimlik arayışlarında radikal çözüm arayışları yine otoriter duyguları içinde muhavaza eder. Sonuçta, coğrafik alt üst oluşlarda ümmet tarzı kavramlar hızla yükselişi ardında hızla yok olmaya veya pasivize olmaya yol açarken, miliyetçi damarlara oturtulmuş şövenizm sosyal yapıda kanserojen etkisini devam ettirir.

AKP sonuç itibariyle, lideri Erdoğanın ömrü kadar siyasi ömrü kalmıştır. Fakat MHP tam tersi bu ülkede, faşizme meiyilli, kimliklerinden kopmuş göçebe, devşirme yeni ulus kimliklerin hazır şöven ırkçı kimliklere rahatlıkla adapte olacak özlemleri içinde taşıyan yığınları var. Kendine ulus ve milliyetçilik duyguları kabarık olan her kökü sönük kişiyle tartışıldığında en sonunda ya bir boşnak, yada laz, çerkes, arnavut türü etnik geçmişine rastlarsınız.ama onunla milliyetçilik konularında tartıştığınızda en koyu türk milliyetçiliği onların savunduğunu görürsünüz. Çünkü sosyal ve tarihi temellerinden uzak türkçülüğün gerçeklerle yüzleşmek diye bir sorunuda olmadığı için, ki buda zaten mümkün değil, geniş bir kesimi etkilemeside doğal ve tehlikelidir. Yani AKP tarihin sayfalarına eklenirken, bahçeli çok iyi biliyorki, her enkazdan kendine dönük herzaman bir malzeme kalacaktır. Fetönün ideolojik kalleşliğinin yerini bugün MHP kadroları doldurmaktadır.

Darbe öncesi bu hesapların içindemiydi belli olmayan MHP li generaller ve ulusalcı diğer akımlarda hareket eden bunların içinde kemalistlerinde olması olası, darbe akşamı diğer darbecileri yarı yolda bırakıp sattıkları kesin.bunun hangi saat düzleminde evrildiğini daha sonraları öğreneceğiz.darbe akşamı ikinci ordu komutanının, bizzat erdoğana; ”beni bahçeliye sorun” cümlesini hiç unutmayın. Devlet Bahçeli erdoğan AKP sine bu kadar rahat destek vermesinin tek nedeni olabilir, oda FETO nun yapamadığını bizzat erdoğanı kuşatarak becerecek olması. Lideri lider yapan, onun elindeki devlet aygıtlarıdır. AKP ikinci bir şansının hele MHP gibi bir deneyimli ırkçı partinin karşısında olmayacağı kesin… Özellikle AKP ye destek veren sözde muhavazakar kürtlerin türklük diye bir sorunları olmasada, yükselen ırkçı ve faşist tehlikenin önce AKP içindeki makarnacı kürtleri vuracağı kesin… Herkesin çok iyi düşünmesi gerekiyor ! özelliklede AKP li kürtler…tabii mehmet metiner gibi yavşaklar hariç. Çünkü o tür bukalemonlar her ulusun içinde bir şekilde sürüngen haliyle vardır.

 

Erkan POLAT – Teletex News24