ABD’ nin Güney-Batı Kurdistan’ a İlişkin 10 Maddelik Planı- Rojhat BADİKÎ.

 

B6A16860-73BD-4549-841C-2582262D6DC2

 

 

Teletex News24- Şark-ül Ewset gazetesinin yayınladığı rapora göre Suriye Demokratik Güçlerinin Kontrolu altında bulunan Bölgenin geleceğine dair önümüzdeki süreçte ABD’ nin 10 Maddelik Planı Yaşama Geçireceğini İfade etmiş. Şark-ül Ewsat’ın yayınladığı rapora göre ABD ve Rusya’ nin Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye Hükümeti arasında Fırat Nehrinin Sınır olması konusunda anlaştığını iddia ediyor.

Şark-ül Ewset’ın Yayınladığı rapora göre ABD’ nin Güney-Batı Kurdistan’ a ilişkin 10 maddelik Yeni Stratejisi ;

  1. SDG-Suriye Demokratik Güçlerine Siyasi, Ekonomik, Diplomatik Askeri desteğin Artırılması
  2. Suriye Demokratik Askeri güçlerinin Hakkim Olduğu Bölgeyi düşman güçlerden gelecek saldırılara karşı kendini Savunması ve Düzenli Bir Ordunun kurulması için Askeri Eğitim verilmesi, Şehirlerde asayışın sağlanılması için Polis güçlerinin eğitilmesi.

  3. Kurtarılan Bölgelerde kendini yönetme-özyönetim hükümetinin güçlendirilmesi.

  4. Yıkılan Bölgenin yeniden inşası ve insani yardımların yapılması için koalisyon güçlerin teşvik edilmesi, yardım ve kalkınma için bir bütçenin oluşturulması.

  5. SDG güçlerinin kontrolü altında bulunan petrol, doğal gaz, su ve diğer kaynaklardan yararlanılması ve halka hizmet götürülmesi için kalkınma

  6. Hükümet kurum ve kuruluşları, yargı sisteminin kurulması için yardımcı olunması bu kurum ve kuruluşlarda çalışanların eğitilmesi. Fransa Hükümet sözcüsü IŞID’ a katılan ve Suriye Demokratik Güçleri tarafından tutuklanan Fransız vatandaşlarının Suriye Kurdistan’ında yargılanacakları yönde resmi açıklamada bulunmuştu.

  7. Bölgede Hava savunması sisteminin kurulup güçlendirilmesi. Rakka ve Tebka bölgesinin SDG kontrolü altında bulunan diğer bölgelerle birleştirilmesi. ABD askeri üslerinin 5 alanda konumlandırılması ve bu 5 askeri üste 1000 civarında askeri uzmanın konumlandırılması.

  8. Bölge de diplomatik bürolarının kurulması, ABD diplpmatlarının bölgeye gelmesi, Cenevre” de BM gözlemciliğinde yapılacak görüşmelere SDG güçlerinin de katılması için diplomatik çabaların yoğunlaştırılması.

  9. Bölgede yapılacak seçim sürecine destek verilmesi.

  10. Suriye Hükümeti ve SDG güçleri arasında yapılacak müzakerelere yardımcı olunması.

Teletex News24