6412B831-6369-46C8-B623-89E6D96DE62D

Erkan POLAT

Sevgili selo canın aday olmayacağını uzun bir dönemdir tahmin ediyordum. Çünkü böyle bir kararın siyasi mesajı bence açık ve net.

Birincisi, günümüzün siyasi konjoktüründe kürt siyasetin legal alanlarındaki kazanımı iradesi dışındaki güçler tarafından buna kandilde dahil, her defasında biraz daha daraltılmış olması, HDP yi fiziksel olarak siyaset yapma koşullarını da yıpratmıştır. Fakat araştırmalar gösteriyorki inançlı kitlesi hala partisine sahip çıkmaktadır.

Hendeklerle başlayan alan dışına itilme, savaşan tarafların bu konudaki ısrarına direnmek legal bir örgütün boyunu doğal olarak aşacağı kesindi. İkna edilemeyen kesim halkın kendisi değil bir avuç, gerçeklerden uzak kalmış dar silahlı geleneğin eski kadrolarıydı. İster istemez bu dar bakış, devletin de uzun bir süre tıkandığı sömürgeci, ırkçı geleneği siyaseti de tıkandığı noktadan kaçmanın bir fırsatını bulmuş u dönüşü yaparak tümden HDP pasifize edilmesine neden oldu.

Art niyetli nedenlerlemi yoksa uzağı okuyamamakmıydı, bunu bugün görmek çok zor ama, darbe girişimi ve çeşitli karşılıklı devletin iç kumpasları, hesaplaşmalarda ülkenin tüm siyasi kargaşalarına HDP yi hazırlıksız yakaladı.

İleride ne tür gelişimler olacağı konusunda ancak tahminler yürüte biliriz. Bence Selahattin Demirtaş gerek içeride olmasından kaynaklanan sınırlı insiyatifi, gerek ise HDP nin daraltılmış siyaset alanını göz önünde bulundurarak bilinçli geri duruşu seçmiştir ve bencede doğru yapmıştır. Çünkü devrimci tarih bir adım geri iki adım ileri taktikleri meşhurdur.

Aldığı karar yerindemi bence tamda zamanı. Çünkü, birinci neden geleneksel tüm renkleriyle türk kirli siyaseti, çok kirli yeni bir hesaplaşmanın eşiğinde olduğudur. Buna iç savaşda dahildir. Burada kürt halkı ve siyasetinin en ufak taraf olma ne nedeni nede sebebi vardır. Çünkü her açıdan sosyal şöven ve ırkçı damar bir birini hiç sevmesede, düşman görsede, her iki taraf için ortak hedefidir kürtler.

İkinci neden sol ve sosyalist devrimci hareketlere karşı olan düşmanlık. T.C. devleti derin iç çatışması belki uzun felaketlerin habercisi olma ihtimali kuvetlidir ama, aynen kürtler içinde geçerli olan hedef tahtasında sosyalist ve sol devrimci güçler hatta aleviler, gelenekçi devlet için büyük düşmandır.

Burdan yola çıkarak, nacizane görüşüm, önümüzdeki günlerde ve ya aylarda, kaçınılmaz iç derin hesaplaşmaların ne kürtler nede sosyalistler bir tarafı olmamalıdır. Onların hedefi olmaktan mümkün oldukça uzak kendi doğru duruşunda hareket etmelidir. Bu it dalaşında bizlerin hiç bir gerekçesi olamaz. Ne kürtler nede sosyalistler bu alçakların her hangi bir iç savaş senaryolarında alet olmayacak uyanıklığı dahada özene bezene seçmelidir.

Bu kavga bizlerin kavgası değil, kapitalizmin iç dalaşıdır…

Erkan Polat – Teletex News24