6412B831-6369-46C8-B623-89E6D96DE62D

Erkan POLAT

Eğer bilindik söylemleri içeren bir yazı olacağını düşünüyorsanız, çok yanılırsınız. Bir takım terimleri kendi tekellerine olduğunu sanan ahmakları hayal kırıklığına uğratacak ise amacıma kısmende olsa ulaşmış sayılırım.

Bilgi ve bilim sentezleri, her ne şekilde olur ise olsun, ortaya çıkışından itibaren mülkiyeti yaşamın bir parçası evrensel kotalarında hareket eder. Katkılarını eşit ve hakkaniyet temellerinde hareket eder. Burada mesele onun gücünü ve arz talebindeki erişim eşitliğidir. Göreceli ayrıcalıkların son mertebesinde, toplumsal kabul onun sıçrama noktasıdır.

Sosyalist düşüncelerin bu noktada hem avantajı hemde dezavantajları açısında bakıldığında aynı olasılıkları kendi ideolojik ilişkileri içinde barındırır.

Bilim kendi geleneğini yaratamaz, ancak olsa, olsa yöntem biçimini şekillendirir. Çünkü her olasılık bir geçmiş ilişkiyi ya sentezler yada tekzip eder. Sonuçta doğru açılardan kendine öz yöntemini geliştirir. Her eksik bilgi, var olanı radikalleştirir. Onun diyalektik sürecini ve nedenlerini aşamadıkça, efsaniye varan mitleştirmelerle, kendi kozasını ören farklı bir oluşumun kendi özünden uzaklaşmasını sağlar.

O artık geçmişteki o değildir.Başkalaşmıştır. Bugün Stalinist gericiliği, sosyalist bilimin tarihsel geçmişinden günümüze varan koza hali, bir kelebek cümbüş renkleriyle yeniden doğuşu hayal eden ve bekleyenlerin gözleri önünde bilgi haznemizi gün ve gün kemiren bilindik güve hali, hala birtakım kesimler tarafından kelebek muamelesi görmesidir.

Tutuculuğun temel nedenleri, bilginin sabit bir halde tutulamayacağı gerçeğidir. Bir kaptandandan nasıl düz dünyaya inanması beklenemezse, sosyalist bilimden de kapitalizmden komünizme geçiş sürecini,tek ülke sosyalizminde kalmaya ikna edemezsiniz.

Devrimlerin diyalektik gelişimini inkar eden her dogmatik sonuçlara giden oportonüzimin kendisi de tutucu ve yobaz fikirlerin bizzat kendisidir. Yobazlığı dinde arayacağınıza önce kendi içinizden bulup teşhir edin ki, inandırıcılığınız bilimle buluşsun. Okuyacaksın,soracaksın; irdeleyeceksin….. çünkü bu bir sosyalist yöntem biçimidir….gerisi fasa fiso.

Erkan Polat – Teletex News24