5B99DF8C-1E4D-4CF1-AD4C-66775CDA3759Eşekle havucun arasındaki bağlantıyı bilmeyen yoktur. O havuç her zaman burnunun dibindedir ama zavallı eşek, ne kadar yol alırsa alsın, ona asla yetişemez.

O havucu oraya yerleştirenin, sırf onu yürütmek için bu yöntemi kullandığını da bir türlü akıl edemez. Asla şaşmaz, her zaman işe yaramış bir yöntemdir bu. İlk kim icat ettiyse tebrik etmek gerekir çünkü gerçekten de heykeli dikilecek bir insandır.

Kapitalist sistemin sadık ve sabık muhtarları da zamanında bu durumu fark etmiş ve benzer bir uygulamayı halklar üzerinde denemeye karar vermişler. Ne ki halkların ayaklanıp yürümesini değil, aksine susup oturmasını hedefliyorlarmış. O nedenle yöntem üzerinde uzun uzun düşünüp insanlarda istenen etkiyi yaratacak olan havucun mesafesi, yüksekliği, son kullanma tarihi gibi ayrıntıları birer birer hesaplayıp elden geçirmişler.

Bununla birlikte, ilk denemelerde yine de olumsuz sonuçlar alınca sorunun, havucun yerleştirdikleri yüksekliği ya da mesafesiyle değil, türüyle ilgili olduğunu keşfetmişler. Çünkü insanların eşeklerden farklı olarak, yemek seçme huyları varmış. Hemen kolları sıvayıp herkesin damak zevkine uyan, özel bir havuç türü yetiştirmişler. Adı Vamiba olan bu havucu gerçekten de deneklerin önemli bir bölümü pek beğenmiş.

Böylece Vamiba piyasaya girmeyi başarmış. Halklar, afiyetle ve de kıtır kıtır yiyerek hep bu havuçla, Vamiba ile beslenip semirmişler.

Yıllar içinde diğerlerinin de damak zevklerine hitap edecek iki farklı ürün daha devreye girmiş ve böylece insanların diyetleri de Vamiba ve Vamiba ile pişirilen yemekler yönünde evrimleşmiş, hatta kemikleşmiş. İlk birkaç yıldan sonra uluslararası Vamiba tüketme yarışları başlamış ve bu yarışı başarıyla bitiren ülkeler, altın Vamiba heykelciği ile onurlandırılıyormuş.

Ayrıca, içlerinde birinci gelen ülkeye ‘Üçüncü Dünya Ülkesi’ payesi de veriliyormuş ki bu Vamiba heykelciğinden de öte bir ödülmüş. Sırf bu paye sayesinde, üçüncü dünya ülkelerinin halkları, hep hak ettikleri şan ve şerefe kavuşmuşlar.

Va(tan)miba
Vami(llet)ba
Vamiba(yrak)

Vamiba! Her eve lazım ‘tek’ marka!

Reklamları izlediniz.

Zerrin OKTAY – Teletex News24