ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs kararını kameraların önünde açıkladı ve “Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma talimatı veriyorum.” açıklamasında bulundu. Trump’ın bu kararıyla, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan tarihteki ilk ülke ABD oldu.

 

FDEAF2B9-C7BC-4132-9D77-BB604B9CBC56.jpeg
Teletex News24 – ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ABD’nin Kudüs’le ilgili yeni yaklaşımını ilan etti.

İsrail ile Filistin arasındaki sorunlara yeni bir perspektifle bakmak gerektiğini dile getiren Trump, ABD’nin Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdığını belirtti. 1995 tarihli  “Kudüs Yasasına”  atıf yaparak o tarihte ABD’nin Kudüs’ü İsrail’n başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini de  Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma tavsiyesinde  bulunduğunu  hatırlatan Trump, “20 yıldan uzun süredir tüm başkanlar bu yasanın gereğini yapmayı ertelediler ve buna gerekçe olarak barış çabalarını gösterdiler. Bu sürenin ardından şu anda daha önce olmadığı kadar İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barışa yakınız. Dolayısıyla şu anda Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir.” şeklinde konuştu.

BÜYÜKELÇİLİK KUDÜS’E TAŞINACAK

 

Trump, Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliği konusunda ise, “Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim.” açıklamasını yaptı, ancak elçiliğin taşınmasıyla ilgili herhangi bir zaman çizelgesi öngörmedi.

Söz konusu adıma rağmen İsrail ile Filistin arasındaki barış süreci için çok ümitli olduğunu dile getiren Trump, “ABD olarak İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözümü hala destekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyetçiler uzun süredir ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması gerektiği hususunu dile getiriyordu; ancak şimdiye kadar hiçbir Amerikan hükümeti, İsrail’in başkentinin Kudüs olduğu yönünde resmi bir adım atmamıştı.

ABD yönetiminin, 1995’teki Kudüs Büyükelçilik Yasası’na göre İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması öngörülüyordu. Ancak söz konusu yasa 21 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama’nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir “ulusal güvenlik” gerekçesiyle erteleniyordu.

TILLERSON: HAZIRLIKLARA BAŞLANDI

 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’le ilgili yeni yaklaşımı sonrasında yaptığı açıklamada, ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Tillerson, Trump’ın “Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim” sözlerinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Tillerson, açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv’deki Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması kararını bir an önce uygulamaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.
“Başkan Trump’ın, Kudüs’ü başkent olarak kabul etmesi, İsrail Meclisi, Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ofislerinin Kudüs’te olması gerçeğiyle örtüşmektedir.” değerlendirmesinde bulunan Tillerson, şunları kaydetti:

“Başkan karar vermeden önce çok sayıda dost, partner ve müttefiklerimizle istişare ettik. Biz bunu takiben kalıcı bir barışın sağlanacağına inanıyoruz.”

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanımaya hazırlandığına ilişkin haberlere tepki gösterere “Kudüs Müslümanların  kırmızı çizgisidir” diyen Erdoğan, “ABD’yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu sözlerine İsrail’den anında cevap gelmişti.

7969A395-9B06-49DC-95AF-649D06EA5597

İsrail’den yanıt: “Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi”

 

Erdoğan’ın çıkışına İsrailli yetkililerden art arda yanıtlar geldi. İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi ismini vermediği üst düzey bir yetkilinin, “Kudüs 3 bin yıldır Yahudi başkentidir aynı zamanda Erdoğan tanısa da tanımasa da 70 yıldır da İsrail’in başkentidir” açıklamasını okurlarına aktardı.

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise “Biz Türkiye’nin cumhurbaşkanından emir ya da tehdit almayız. İsrail bağımsız bir devlettir ve başkenti de Kudüs’tür. 3 bin yıldır Yahudi halkının başkenti olan Kudüs’ün bu statüsünün tanınmasından daha adil bir şey olamaz. Osmanlı İmparatorluğu ve sultanlık dönemi sona erdi” dedi.

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett de “Ne yazık ki Erdoğan son yıllarda İsrail’e saldırma fırsatını hiç kaçırmıyor. İsrail, Kudüs’ün başkent olarak tanınması da dahil hedeflerinde ilerlemeye devam etmelidir” açıklamasını yaptı.

‘Kudüs’ün başkent olmasını Trump’tan önce Erdoğan tanıdı’

 

Öte yandan Mezopotamya ajans’ında yer alan habere göre AKP’li eski vekil, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı açıklamasına Erdoğan’ın verdiği tepkiyi gerçekçi bulmadığını açıkladı.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan ederek, ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına en sert tepki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan’dan gelmiş, Kudüs’ü Müslüman aleminin kırmızı çizgisi olarak ilan etmişti.

Erdoğan’ın Kudüs açıklamalarına, Mavi Marmara olayı mağdurlarından AKP’li eski Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal’dan itiraz geldi.

AKP’nin Trump’tan önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti yaptığını söyleyen Ünsal, “Kudüs’ün bütün Müslümanlar açısından ne kadar önemli olduğunu Erdoğan’ın söylemesine ihtiyaç yok. Kudüs elbette bütün Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Ama AKP’nin geçmişte Mavi Marmara davasında İsrail’in katliamlarını dokunulmazlık zırhı ile meşrulaştıran bir tavır içerisinde girmesi ve bütün meclisi bu cinayetleri örtmek için peşine takması büyük bir çelişkidir. Mavi Marmara anlaşmasının altında bu ‘anlaşma Kudüs’te imzalanmıştır’ diye yazıyor. Darbeden 15 gün önce, bu anlaşmayı neden Kudüs’te imzaladınız?” diye sordu.

3FEEA57A-93D6-4BFD-936E-1F91A7B73512

‘ERDOĞAN 2016 YILINDA TANIDI’

 

Erdoğan’ın Kudüs tepkisini de içerideki politik sıkışmışlığı aşma girişimi olarak tanımlayan ve “Politik olarak içeride sıkışmış bir siyasi hareketin 2016 Haziran’ında Kudüs’ün başkent olduğunu zımni olarak kabul etti” tespitinde bulunan Ünsal, Kudüs’ün çatışma merkezi olmaktan çıkarmak için özel bir statü ile yönetilmesi gerektiğini söyledi.

NE OLMUŞTU

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi’nin organizasyonuyla İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere 31 Mayıs 2010 tarihinde yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. O dönem ‘İsrail’le savaşın eşiğine gelindi’ yönünde açıklamalar yapan Türkiye devleti, ‘Tazminat ödenmesi, özür dilenmesi ve Gazze ambargosunun kaldırılması’na bağladığı anlaşma koşullarından ‘tazminat’ hariç hiçbiri yerine gelmeden geri adım attı ve bütün iddialarından vazgeçti.

İsrail’i yetkililer hakkında açılan davalar birer birer düşürüldü. Erdoğan yönetimi ile İsrail arasında konuya ilişkin imzalanan 6 maddelik anlaşma 28 Haziran 2016 tarihinde imzalandı. Türkiye adına Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail Dışişleri Müsteşarı Dore Gold arasında imzalanan anlaşma, İsrail’in başkenti Telaviv yerine statüsü tartışmalı olan ve bugün Erdoğan’ın tepki gösterdiği Kudüs’te imzalandı. Bu anlaşma o dönem ‘AKP’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması’ olarak yorumlandı.

 

F.D – Teletex News24