ABD Kongresi, Peşmerge’ye askeri yardım şartından vazgeçti. ABD Kongresi, 2018 bütçe yasası taslağında Peşmerge güçlerine askeri yardım için şart konan ‘Irak’ın toprak bütünlüğü’ ibaresini kaldırdı.

 

295023B7-B878-4D91-BF78-1869898FBD71

Teletex News24 -Al Monitor’da Bryan Harris imzasısyla yer alan “Kongre Kürtlerin yardımına ilişkin kısıtlamalardan vazgeçti” başlıklı bir yazıda, Kurdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumu karşısındaki tavrı ile Kürtleri çıkmaza sürükleyen ABD Kongresi’nin, Bağdat’ın ağır askeri yanıtının ardından merkezi hükümete yönelik bir öfkeye dönüştüğü dile getirildi.

Yeni yasa taslağı ile ABD Savunma Bakanlığı’nın, 2018 mali yılında Kurdistan Peşmerge güçleri için 365 milyon dolarlık ödenek ve destek talep ettiği hatırlatılan yazıda etkili meclis üyelerinin Erbil’e destek verdikleri vurgulandı.

ABD’li vekillerin yeni tutumunun 8 Kasım’da yayınlanan ulusal savunma mevzuatının son hali ile açıkça görüldüğü vurgulanan yazıda, orjinal kanun tasarısında, ABD’nin Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne (KRG) askeri yardımında bulunurken “KRG’nin birleşik bir Irak hükümetine katılım şartı”nı aramasına rağmen Beyaz Saray ile Senato arasındaki nihai uzlaşma mevzuatında böyle bir uyarının yer almadığına dikkat çekildi.

Bunun yerine, tasarıya eklenen tavsiye raporunda Irak güvenlik güçleri ile Kürt peşmerge güçleri arasındaki son çatışmalara atıfta bulunularak “tüm taraflar gerginliği gidermeye” davet edilirken, Irak devleti ile birlikte savaşan Şii ağırlıklı milislerin çatışmalardaki rolüne dikkat çekildi.

İran destekli paramiliter Haşdi Şabi milislerinin çatışmalarda aktif olarak rol almalarından kaygı duyulduğu dile getirilen açıklamada, Peşmergelerin İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı savaştaki önemli katkıları vurgulandı ve İran’ın Irak’ın iç meselelerine müdahalesi kınandı.

29C75EFB-ABAE-4C95-872A-4A04CFE02B1D