Rıza Sarraf Dosyası’na Erdoğan’ın ismi de girdi!
ABD’deki Rıza Sarraf Davası’nın dosyasına Erdoğan’ın adı da girdi.

 

74C285A3-D752-4DA9-B2B3-7DD88915838A.jpeg

Teletex News24-ABD’de yargılanan Rıza Sarraf ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Atilla’nın davasında savcılık ek dosyayı da mahkemeye sundu. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı dosyada ilk kez, davaya, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı da girdi.

ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın hazırladığı 53 sayfalık dosyada Erdoğan’ın ismi 8 kez geçiyor. Dosyada, iki ismin ilişkide olduğu; görüştüğü, kimi anlaşmalar yaptığı belirtiliyor. Dosyada, Sarraf’ın kimi ekonomik işleri için doğrudan Erdoğan’a gittiğine dair telefon görüşmesi kayıtları da yer alıyor.

Sarraf ve Atilla’nın yanı sıra AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da sanık olarak yargılandığı davada sunulan ek dosyalarda, Erdoğan ile ilgili geçen iddialar madde madde şöyle:

-Deliller arasında, Sarraf’ın, Başbakan Erdoğan ile işine “destek ve koruma sağlamak amacıyla” bir araya gelme çabalarına ilişkin belgeler ve görüşmeler bulunuyor. Örneğin, Sarraf ve Erdoğan’ın, 12 Nisan 2013’te Zafer Çağlayan’ın akrabasının düğününde konuştuğu ileri sürülüyor.

-Bu temastan sonra 16 Nisan 2013’te kaydedilen bir görüşmede Sarraf’ın, banka satın almak konusunda Süleyman Aslan’a, “Başbakanla (Erdoğan) görüşmeye gittim. Gittim ve düğün günü konuştuğumuz konu hakkında düşündüklerimi açıkladım. Başbakan’a yeniden giderek ‘eğer onaylarsanız bana lisans verin. BDDK’ya lisans almak için gideceğim’ dedim” ifadelerini kullandığı İddia ediliyor.

-Söz konusu konuşmaların girdiği dosyada, Sarraf’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve başka aile üyeleriyle ilişkili ‘hayır kurumlarına’ bağış yapması için yönlendirildiğine dair iddialara yer veriliyor.

-Dosyalarda Sarraf’ın 19 Eylül 2013 tarihinde davanın diğer sanıklarından Happani ile yaptığı telefon görüşmesinin kaydı yer alıyor. Dosyadaki iddialara göre kayıtta Sarraf, “2 milyar yapsak bile önemlidir. Anlıyor musun? Benim için Başbakan’ın gözünde önemli, çünkü doğrudan ona gideceğim” ifadelerini kullanıyor. Ancak davaya sunulan ek belgelerde Bilal Erdoğan’ın isminin hiç geçmemesi dikkat çekiyor. Bilal Erdoğan dosyada sürekli “Başbakan’ın oğlu” olarak anılıyor.

 

Teletex News24