Kamuoyuna açıklanan Paradise belgeleriyle, vergiden kaçmak için Malta’da şirket açan Binali Yıldırım’ın oğulları ve diğer akrabaları ifşa oldu.

 

7F5D5FDC-5336-4D64-87FE-E377E8A9A7FC

Teletex News24 – Geçen yıl ses getiren Panama belgelerinin bir benzeri, Paradise belgeleriyle ortaya çıktı. Dünyada pek çok siyasetçi ve ünlü kişinin off-shore hesaplarına ait belgeler basına dağıtıldı. Belgeler arasında Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarına ve akrabalarına ait bilgiler de yer alıyor.

Bunun yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın milyarder ticaret sekreterinin Rusya ile olan bağları, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun baş bağışçısının gizli ticari ilişkileri, İngiltere Kraliçesi ve farklı ülkelerden 120’den fazla politikacının off-shore hesapları başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından sırlar ortaya döküldü.

Belgeler Süddeutsche Zeitung tarafından elde edilip Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. Dünya çapında 96 medya kuruluşundan 382 gazeteci bir yıl boyunca 13.4 milyonu aşkın belge üzerine çalıştı. Bu çalışmaya Türkiye’den Cumhuriyet Gazetesi katıldı.

Paradise Papers, dünyanın en büyük off-shore hizmet sağlayıcıları olan Bermuda merkezli Appleby ve Singapur merkezli Asiaciti ile gizlilik politikası uygulayan 19 farklı vergi cennetine ait kayıtları içeriyor.

AİLECE MALTALI OLMUŞLAR

0C4B1823-5583-440D-BE76-C31E92ABA3DD.jpegBelgelerden, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’ın Malta’da 5 adet şirketi görülüyor. Ayrıca Başbakanın dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunuyor.

2004’ten bu yana deniz ticareti alanında Malta’da faaliyet yürüten Yıldırım kardeşlere ait şirketler Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited isimleriyle belgelerde yer aldı.

Nova Warrior Limited’in direktörü ise Başbakan Binali Yıldırım’ın yeğeni Süleyman Varol. Süleyman Varol’un direktör olarak göründüğü üç şirket daha var. Bu şirketlerin isimleri Nova Ponza Limited, Rory Malta Limited ve Dertel Shipping Limited.

Rory Malta Limited’in imza yetkilisi kayıtlara göre Başbakan Yıldırım’ın dayısı Yılmaz Erence. International Maritime Organization kayıtlarına göre Rory Malta Limited üzerinde kayıtlı bir gemi de bulunuyor. Binali Yıldırım’ın dayısı Yılmaz Erence’nin Salih Zeki Çakır ile ortak olduğu bir offshore şirket de bulunuyor. Böylece aileyle ilişkili Malta merkezli şirket sayısı sekize çıkıyor.