Kürtlere ‘işgalci’ diyen Erdoğan’a yanıt: Meydan burada, buyur!

Erdoğan’ın “Kürtlerin orada hiçbir hakkı yok, orada işgalci konumdalar” sözlerine ilişkin konuşan YNK Irak parlamentosu Milletvekili Mihemed Hecî Osman, “Bunlar kötü bir niyetin sözleridir. Eğer işgali düşünüyorlarsa, meydan burada, buyursunlar” dedi.

E5ED6B1E-5411-4CDA-BAC0-688A66389102
Teletex News24-Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kürtlerin orada hiçbir hakkı yok, orada işgalci konumdalar” sözlerine Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Irak parlamentosu Kerkük Milletvekili Mihemed Hecî Osman’dan yanıt geldi. Erdoğan’ın sözlerine ilişkin ANF’ye konuşan Mihemed Hecî Osman “Bunlar kötü bir niyetin ilk sözleridir. Eğer işgal gibi bir düşünceleri varsa, meydan burada, buyursunlar” dedi.

ERDOĞAN IRAK’IN TARİHİNE BAKSIN’

 

Kerkük’ün gerçeğinin daha iyi anlaşılması için tarihine bakılması gerektiğini salık veren Osman, Irak genelinde yapılan tüm seçimlerde Kürtlerin Kerkük’te birinci sırada yer aldığını söyledi. Osman, “Uzun bir süredir Erdoğan ile Erdoğancılar, Irak’ın eski rejimleri gibi Kürtleri Kerkük’ten çıkarmaya çalışıyor. Ama eski Irak rejimleri bunu başaramayıp kendileri firarilere karıştı ve Kerkük’ten çıkmak zorunda kaldılar. 1921’den yani Irak’ın kuruluşundan beri yapılan tüm seçimlerde Kürtler Kerkük’te birinci sıradaydı. Cumhuriyet döneminde de, kraliyette de darbelerde de Saddam döneminde de bu böyleydi. 1930’lar, 1940’lardan Saddam darbesine kadar yapılan seçimlerde Kürtlerin oranı ilk sıradaydı” dedi.

IRAK PARLAMENTOSUNDA SANDALYE DAĞILIMI

 

Kerkük’ün şu anki temsiliyeti hakkında da bilgi veren Osman, “Saddam’ın sürgünlerinden sonra 2003’te Kerkük’e yeniden döndüğümüzde de bu durum değişmedi. Şu anda Irak parlamentosunda Kerkük’ün 13 sandalyesi var. Bunlardan biri kotayla Asuri-Süryanilere aittir. Diğer 12 kürsüden de 8’i Kürtlerindir. Bunların hepsi delildir, belgedir” diye konuştu.

‘MEYDAN BURADA, BUYURSUN’

 

Erdoğan’a hitaben “Kendisine ‘dünya lideri’ payesi biçen bir kişi nasıl da olur, böyle bir yalan atar? Bunu şahsiyetine, kişiliğine nasıl yakıştırıyor?” diye soran Osman, “Eğer buna siyaset diyorlarsa, siyaset böyle bir şey değil. Bu sözlerin tek bir amacı var. O da Kerkük’ü işgal etmektir. Kerkük’ün zenginliklerine el koymaktır. Başka hiçbir anlamı bulunmuyor. Bunlar kötü bir niyetin ilk sözleridir. Ama eğer böyle bir düşünceleri varsa, meydan burada. Tek bir Kürt kaldığı sürece Kerkük’ten vazgeçmeyiz. Bizim atalarımızın toprağıdır” ifadelerinde bulundu.

HALKIMIZ İÇİN TEK ÇIKIŞ: ULUSAL BİRLİK

 

Erdoğan’ın gerçek yüzünün Kuzey Kürdistan’da görüldüğünü dile getiren Irak parlamentosu Milletvekili Mihemed Hecî Osman, son olarak şunları dile getirdi: “Erdoğan’dan hala umudu olan Kürt siyasi güç ve partileri de Erdoğan’ın niyetini artık görsün. Bu kişi Kürt ve Kürdistan düşmanıdır. Bundan dost olmaz. Bu gerçeği görmek için daha ne gerekiyor? Kuzey Kürdistan’da yaşananlar ortada. Onların müsebibi Erdoğan’dır. Eğer elinden gelirse aynı şeyi Güney Kürdistan’da da yapacaktır. Bunların karşısında halkımızın tek bir çıkış yolu var o da ulusal birliktir.”

ERDOĞAN KERKÜK İÇİN NE DEMİŞTİ?

 

İran dönüşü uçakta konuşan Erdoğan Kerkük için “Kürtlerin orada hiç bir hukuku yok. Onlar aslında şu anda orada işgalci konumundalar. Ellerinde güç var, o gücü kullanarak Kerkük’e hep girme gayreti içinde oldular. Ama şu anda merkezi yönetim Kerkük’e yönelik gerekli adımları atacak. Irak, İran’la görüşmelerimiz sürüyor. Atılması gereken adımlar neyse atılacak. Kerkük için de atacağız, Musul için de atacağız” demişti.