The Guardian: DAİŞ’liler İdlib üzerinden Türkiye’ye geçiyor. The Guardian gazetesi, El Nusra’nın kontrolünde bulunan Suriye’nin İdlib kentinde bulunan çok sayıda IŞİD’linin Türkiye’ye geçtiğini ve buradan da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere gittiğini yazdı.

IMG_4016

Teletex News24-İngiliz gazetesi The Guardian, El Nusra’nın kontrolünde bulunan İdlib’ten çok sayıda DAİŞ çetesininTürkiye’ye sınırdan hiçbir işleme tabi tutulmadan geçtiğini yazdı. Haberde sınırı geçen ve DAİŞ’in yabancı savaşçılar grubunda yer alan birisinin görüşlerine yer veren gazete, sınırı geçenlerin büyük bir kısmının Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu belirtti.

DAİŞ’lilerin Türkiye’ye geçtikten sonra başta Avrupa olmak üzere Kuzey Afrika ülkeleri ile diğer Ortadoğu ülkelerine gittiğini yazan gazete, binlerce DAİŞ üyesi ailelerinin İdlib’te olduğunu ve buradan ayrılmak istediğini kaydetti. Sınırı geçenlerin Türkiye’nin sınıra yakın köylerinde bir süre kaldıklarını belirten gazete, cihatçıların sınırı geçmek için sınır askerlere 2 bin dolar para verdiğini, böylece herhangi bir işleme tabi tutulmadıklarına vurgu yaptı.

Sınırı geçen Abu Saad adlı DAİŞ’linin görüşlerine de yer veren gazete, yaklaşık 300 DAİŞ’linin şu an sınırı geçmek için hazır beklediğini söyledi.