ABD’den AKP hükümet yetkililerini sınırdan geri çevirebilecek kanun tasarısı; ABD vatandaşlarının hukuksuz ve yanlış bir şekilde tutuklanmasında sorumlu olan AKP hükümeti yetkililerinin ABD’ye girişini yasaklayabilecek olan kanun tasarısı ABD Kongresi Komitesi’nden geçti

IMG_3994

Teletex News24-Washington Hattı’nda yer alan habere göre, ABD Kongresi Komitesi, ABD vatandaşlarının hukuksuz ve yanlış bir şekilde tutuklanmasında sorumlu olan Türkiye hükümeti yetkililerinin ABD’ye girişini yasaklayabilecek olan kanun tasarısına imza attı. Kongre’nin aldığı karar, görüşülmek üzere Genel Kurul’a gönderildi.

 

Kongre’den geçen karar ise şöyle:

IMG_3995

(1) ABD Dışişleri Bakanlığının hakkında Amerikan vatandaşları ve ABD vatandaşlığında olanları kanunsuz ve yanlış bir şekilde tutukluluğundan bilerek sorumlu olduğu yönünde güvenilir bilgiye sahip olduğu Türk hükümetinden herhangi bir kıdemli yetkilinin ABD’ye girişini yasaklayabilir.

(2) ABD Dışişleri Bakanlığı, ayrıca kişiler ABD vizesine başvurmamış olsa da Türk hükümeti içinde sorumlu yetkililerin kimliklerini öğrenmeli.

Buna göre ABD’ye giriş izinleri olsa dahi, kendi listesinde yasaklı olarak görülen hükümet yetkilileri veya görevlilerini ülkeye almayacak. Hükümet, resmi bir ziyaret öncesinde ziyaretçi listesini önceden ABD’ye verip kontrol edilmesini isteyecek.

Ayrıca, Türk hükümetini temsilen ABD’ye girmek isteyen tüm yetkililerin bilgilerini önceden ABD hükümetine sunması gerekecek. ABD eğer yetkililere ilişkin problemli bir durum görecek olursa vize vermeyebilecek ya da mevcut vizelerini iptal edebilecek.

Bu kararla birlikte Birleşmiş Milletler(BM) toplantısına katılmak için ABD’ye giden hükümet yetkilileri, BM izni olsa dahi ABD’ye alınmayabilecek.

ABD Dışilişkiler Komitesi, geçtiğimiz günlerde de Mayıs ayında Türkiye Büyükelçiliği önünde Erdoğan’ın korumalarının protestoculara saldırmasını anımsatarak Erdoğan ve korumalarının uyarılmasını  istemişti.